جزئیات خبر


بهره‌برداری از دستگاه خشک‌کن دانه هندوانه آجیلی توسط شرکت کشت‌ و صنعت اسفراین

بهره‌برداری از دستگاه خشک‌کن دانه هندوانه آجیلی توسط شرکت کشت‌ و صنعت اسفراین
1396/9/13

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت اسفراین از بهره‌برداری دستگاه خشک‌کن دانه هندوانه آجیلی توسط این شرکت خبر داد.
دکتر حمید برکی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: دستگاه خشک کن دانه هندوانه آجیلی که در قالب قرارداد پژوهشی بین شرکت کشت و صنعت اسفراین و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان خراسان رضوی، طراحی و ساخته شده بود، در محل شرکت، مورد بهره برداری قرار گرفت.
وی با اشاره به ظرفیت این دستگاه گفت: دستگاه مذکور در هر شبانه روز، حدود 5 تن دانه هندوانه را با کیفیت عالی و کاملا بهداشتی، خشک کرده و بوجاری اولیه را نیز انجام می دهد.
برکی درباره مزایای این دستگاه بیان کرد: استفاده از دستگاه خشک‌کن دانه هندوانه آجیلی، علاوه بر جلوگیری از آلودگی میکروبی که هنگام خشک کردن به روش سنتی اتفاق می افتد، کیفیت و رنگ دانه را نیز حفظ می کند.
وی ادامه داد: در این روش، به دلیل عدم برخورد دانه هندوانه با خاک و بارندگی، رنگ دانه حفظ شده و دانه فرآوری شده از قیمت به مراتب بالاتری در مقایسه با بذوری که روی زمین و در معرض آفتاب خشک می شوند، برخوردار است.
برکی با اشاره به سایر قابلیت های این دستگاه گفت: فرآیند خشک شدن دانه هندوانه در دستگاه مزبور کاملاً قابل تنظیم بوده و چنانچه هدف از فرآوری، تولید بذر هندوانه برای کشت باشد، می توان با تنظیم درجه حرارت، قوه نامیه دانه را حفظ نمود.
وی ادامه داد: از جمله قابلیت های قابل توجه این دستگاه، خشک کردن دانه هندوانه با حرارت غیر مستقیم می باشد که این موضوع مانع از بو گرفتن دانه در اثر گازوئیل مصرفی مشعل ها می شود.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت اسفراین ادامه داد: همچنین با توجه به رویکرد شرکت برای توسعه باغات پسته، می توان در سال های آینده از این دستگاه برای خشک کردن بهداشتی پسته نیز استفاده کرد.
368-96

نظر شما