جزئیات خبر


1396؛ سالی پر از موفقیت برای شرکت کشت ‌و صنعت اسفراین

1396؛ سالی پر از موفقیت برای شرکت کشت ‌و صنعت اسفراین
1397/1/26

سال گذشته اخبار بسیار خوبی از شرکت کشت و صنعت اسفراین در رسانه‌ها منتشر شد؛ اخباری که حکایت از اقداماتی ارزشمند داشته است؛ از حوزه محصولات کشاورزی نظیر کشت خاویار گیاهی و احداث گلخانه تا عرصه دامپروری همچون اجرای آزمایشی طرح بهینه‌سازی جیره دام. در گفت و گو با دکتر حمید برکی؛ مدیرعامل شرکت کشت و صنعت اسفراین، گذری اجمالی بر شاخص‌ترین اقدامات این شرکت طی سال 1396 داشته‌ایم.

** این شرکت طی سال گذشته برای نخستین بار توانست گیاه کینوا را با موفقیت کشت و تولید کند، با چه رویکردی به سراغ این محصول ویژه رفته‌اید؟
صرفه اقتصادی، نیاز آبی کم و همچنین سازگاری کینوآ با آب ‌و خاک شور باعث شد تا این شرکت به ‌صورت آزمایشی برای نخستین بار در سطح 6 هزار مترمربع این گیاه را کشت کند. کینوآ که به خاویار گیاهی معروف است، سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی مفید بوده و پیش‌بینی می‌شود سطح زیر کشت آن‌ها طی سال‌های آینده به شدت افزایش یابد. مقابله با مشکلات گوارشی، ضد پیری، مقابله با دیابت نوع ۲، تسکین دردهای میگرنی و... از جمله مزایای این گیاه دارویی است.

** برای افزایش راندمان آب آبیاری چه اقداماتی در سال گذشته انجام داده‌اید؟
به منظور استفاده بهینه از منابع آب، این شرکت اقدام به طراحی و ساخت 4 باب استخر ذخیره آب با پوشش ژئوممبران به ظرفیت حدود 5 هزار و 650 متر مکعب کرده است. این مهم با هدف تعدیل شوری آب، ذخیره‌سازی آب در شب و افزایش راندمان آبیاری محصولات صورت گرفته است.

** شرکت کشت و صنعت اسفراین در سال گذشته به صورت پایلوت، گلخانه آلوئه ورا را احداث کرد. آیا این مهم اولین اقدام شرکت برای تولید محصولات گلخانه‌ای بوده است؟
تولید محصولات گلخانه‌ای با رویکرد تأمین بخشی از نیاز داخلی و صادرات به خارج از کشور، باعث شد تا این شرکت برای نخستین بار در دی ماه سال 1396 نسبت به احداث پایلوت گلخانه آلوئه ورا به مساحت هزار متر مربع اقدام کند. علاوه بر این، با توجه به محدودیت کمی و کیفی منابع آبی، ورود به کشت‌‌های گلخانه‌ای ضروری است، ضمن این که تولید آلوئه ورا می‌تواند به عنوان یکی از محصولات الگوی کشت جدید مد نظر قرار بگیرد.

** لطفا درباره اجرای آزمایشی طرح بهینه‌سازی جیره دام واحد گوسفندداری توضیح بفرمایید.
کارخانه‌های تولید خوراک دام، در سال‌های اخیر با بهره‌گیری از توان علمی کارشناسان تغذیه دام، کنسانتره‌های مخصوص اعم از شیری، پرواربندی، میش زایمانی و فلاشینگ قوچ‌ها را با توجه به نیاز هر گروه تهیه ‌کرده‌اند که حاوی پروتئین، ویتامین‌ها و نیازهای اساسی دام بوده و ضریب تبدیل غذایی را به طور چشم‌گیری بهبود بخشیده است. از طرفی این کنسانتره‌ها با مصرف خوراک کمتر، باعث افزایش وزن شده و به سلامت دام کمک می‌کند. در این راستا طرح مذکور در شرکت کشت و صنعت اسفراین روی 100 رأس میش و بره با موفقیت اجرا شده و برای 700 رأس میش و بره دیگر نیز در دست اقدام است. کاهش طول دوره پروار از 10 ماه به حدود 5 ماه، یکی دیگر از مزایای این طرح به شمار می‌رود که با این تفاصیل می‌توان سه مرحله زایش دام در دو سال را انتظار داشت.

** تشکیل واحد تحقیق و توسعه (R & D) یکی از اقدامات ارزشمند این شرکت در سال گذشته بوده است. در این واحد تا کنون چه اقداماتی انجام شده است؟
افزایش شوری منابع آب و خاک در این شرکت ایجاب می‌کند که گونه‌ها و ارقام مقاوم به شوری که از سوی مراجع تحقیقاتی و کارشناسان مجرب توصیه می‌شود و همچنین کاربرد روش‌ها و مواد جدید که می‌تواند تولید محصول را اقتصادی کند، مورد آزمایش قرار گیرد و آنچه در تطبیق و سازگاری با شرایط محیطی عملکرد بهتری داشته باشد انتخاب شود. بر این اساس در حال حاضر بیش از 20 طرح تحقیقی ترویجی در واحد تحقیق و توسعه این شرکت در دست اقدام است.

** برای افزایش تخصیص اراضی و باغات به سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار در سال آینده چه برنامه‌ای در نظر گرفته‌اید؟
در همین راستا 50 هکتار باغ پسته در سال جاری به سیستم آبیاری کم فشار تجهیز خواهد شد. همچنین مطالعه اجرای سیستم آبیاری کم فشار با امکان استفاده از 85 درصد تسهیلات بلاعوض دولتی برای اجرا در سطح حدود 800 هکتار در دست اقدام است. لازم به ذکر است به دلیل شوری آب آبیاری، امکان توسعه قابل توجه سیستم‌های آبیاری تحت فشار نظیر آبیاری قطره‌ای به دلیل انسداد قطره چکان‌ها وجود ندارد و مناسب‌ترین سیستم آبیاری در شرایط موجود، سیستم آبیاری کم فشار تشخیص داده شده است که به تدریج انجام خواهد شد.
تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
 10-97

نظر شما